Zdravotní péče

Akné

Občasný problém u  sphynx najdeme na bradě, spodním rtu, ocase, krátce či chronicky bez ohledu na stáří a pohlaví. Malé červené pupínky,stroupky či vřídky, kůže může být zesílená a bolestivá. Mnohdy jsou účinná homeopatika, ale vždy je nutná konzultace se zvěrolékařem. Léčba koček je často podobná jako léčba u lidí (stejně úspěšná či neúspěšná), ale není vhodné používat stejných preparátů, protože v mnohých jsou obsaženy např. salicyláty, které jsou pro kočky toxické.

Zuby

Parodontální onemocnění (parodontitis) je zánětlivé onemocnění postihující dáseň (gingivu), spojovací výstelku, alveolární výběžek čelistní kosti, periodontální vazy (ozubici) a zubní cement. Podstatou vzniku parodontitis je porušení rovnováhy mezi bakteriemi a imunitním systémem v oblasti spojení zubu s dásní, tedy průnik bakteriální flory ze zubního plaku do tkáně gingivy a hlouběji ke kořeni zubu.

Zubní plak je vrstva proteinů a organických látek (biofilm) usazujících se na povrchu zubu. Do těchto vrstev se uchycují bakterie přítomné v dutině ústní. Pokud není tento měkký plak pravidelně odstraňován čištěním zubů, dochází k jeho mineralizaci a vzniká zubní kámen. Ten již nelze z povrchu zubu jednoduše odstranit. Plak je v určité míře na povrchu zubu přítomen neustále, vznik a šíření zánětu závisí také na imunitní odezvě organizmu. V důsledku kumulace zubního plaku a kamene je omezena samočistící schopnost zubu, přichycují se na jeho povrchu další zbytky potravy, které bakterie rozkládají, a uvolňuje se tak intenzivní pach sirnatých sloučenin.

Naproti tomu zubní kaz je onemocnění tvrdých tkání zubu. Vzniká jako multifaktoriální onemocnění vlivem působení bakteriální mikroflory. Kvůli kyselým bakteriálním metabolitům dochází k postupnému rozpadu tvrdých zubních tkání a vytváří se kazivé ložisko. Dentin v tomto ložisku je změklý a hnědě zbarvený. Barva a tvrdost kazivého ložiska závisí na rychlosti jeho vývoje. Akutní kazy (vývoj několik týdnů) jsou světlé a měkké, čím je kaz chroničtější, tím je tmavší a tvrdší. Tvorba zubního kazu se může i na čas zastavit, případně zmineralizovat. Toto ložisko je pak černé a při vyšetření zubní sondou tvrdé. Pokud však zubní kaz dosáhne do dřeňové dutiny, dochází k její infekci, zánětu (pulpitidě) a devitalizaci zubu. V případě postupu infekce přes apex kořene zubu dochází k zánětu okolí zubu (parodontitidě).

Odčervení

Odčervení (dehelmintizace)  koček patří k základním chovatelským úkonům. Správným a pravidelně prováděným odčervováním chráníme nejen svého psa a kočku, ale zabráníme i případnému nakažení lidí a dětí. Mnoho vnitřních parazitů je totiž přenosných ze zvířete na člověka - mají tzv. zoonotický potenciál.

Odčervovací programy

Žádný odčervovací program nebude dobře fungovat, pokud nebudou splněny základní zoohygienické podmínky chovu. Zvířata se mají chovat v suchých místnostech, pravidelně odstraňovat trus, udržovat úměrnou koncentraci zvířat a celkovou čistotu. Zvířata je třeba krmit kvalitními dietami, což je důležité pro správný rozvoj imunity hlavně u mladých zvířat a nekrmit syrovým masem z neznámých zdrojů. Zvířata by měla být pravidelně očkována a rovněž vhodné ošetření proti vnějším parazitům by mělo být samozřejmostí. A samotní majitelé a chovatelé zvířat by měli dodržovat základní hygienu při styku se zvířaty, aby zabránili rozvoji případných přenosných infekcí.

Odčervovací program koťat

Koťata se odčervují brzy po narození společně s matkou. První odčervení provedeme ve věku 14-ti dní odčervovací pastou, další odčervení vždy po 14-ti dnech a od 3 měsíců věku koťat odčervujeme každé 3 měsíce.

Odčervovací program dospělých koček

Důsledně bychom měli odčervovat zejména kočky žijící volně venku, protože zde se nejčastěji nakazí požíráním ulovených myší nebo po bleším kousnutí. Kočky chované pouze v bytech se mohou nakazit vajíčky přinesenými z venku např. na obuvi. Kočky v domácnostech by se měly odčervit každých 6 měsíců a venkovní kočky nejméně každé 3 měsíce.

Odčervovací přípravky (anthelmintika)

Odčervovací preparáty, které se používají k odčervování  koček, existují ve formě pasty, tablet a jako spot on. Liší se tedy způsobem aplikace, ale i svým odčervovacím spektrem. Po určité době používání by se měly preparáty obměnit, z důvodu možného vytvoření rezistence.

Pasta (Banminth pasta, Vitaminthe, ...) se používá především u  koťat. Většinou působí pouze proti škrkavkám, nikoliv proti tasemnicím. To by mělo být dostačující u mláďat, nikoliv u dospělců. Působí pouze jednorázově, proto musíme odčervování v pravidelných intervalech opakovat.

Tablety (Drontal, Cestal, Caniverm, Dehinel, Zipyran, Optivermin, ...) mají širokospektré působení proti mnoha vnitřním parazitům a používají se u dospělých zvířat asi nejčastěji. Opět působí pouze jednorázově a odčervování se musí v pravidelných intervalech opakovat.

Spot on (Stronghold, Advocate, ..) je ampule s účinnou tekutinou uvnitř, která se aplikuje přímo na kůži mezi lopatky zvířete. Tyto preparáty působí delší dobu, obvykle 1 měsíc, a působí nejen na vnitřní parazity, ale také na mnoho vnějších parazitů.

Při podávání těchto preparátů je třeba řídit se radami veterinárního lékaře, případně dbát pokynů výrobce. Musíme respektovat hmotnostní kategorii zvířete, protože většina preparátů se podává na základě hmotnosti. Pokud bychom podali menší dávku, riskujeme vytvoření rezistence a tedy nižší účinnost preparátu. Z důvodu možného vytvoření rezistence bychom měli preparáty po určité době také střídat.