Kastrace

Sterilizace a kastrace v raném věku, jsou operace prováděné na koťatech před konvenčním věkem šesti až osmi měsíců. Obvykle ale tyto rané kastrace probíhají ve věku mezi 8 a 16 týdny. V Severní Americe jsou kastrace v raném věku praktikovány více než 25 let.

Stále více dnešních chovatelů čistokrevných koček žádají od veterinářů časné kastrace u svých koťat určených jako domácí mazlíčci. Chovatelé, kteří tak dělají, zajišťují, že jejich odchov nebude produkovat žádná další koťata a nový majitel tak nebude přispívat k tragédii přemnožení koček a plnění útulků.

Testosteron a estrogen pomáhají zrání z růstových štěrbin v dlouhých kostí. Růst se zastaví, když dojde k jejich uzavření. U nekastrovaných koček se tak děje okolo 1 roku věku, u kastrovaných je to zhruba o 8 týdnů později. Z tohoto důvodu se původně uvažovalo nad možnou souvislostí s časnou kastrací, což ale španělská studie nepotvrdila a rovněž se přiklonila k tomu, že i pro tyto případné zlomeniny dlouhých kostí způsobuje špatná životospráva a zejména nadváha. Je třeba si uvědomit, že kastrovaná kočka potřebuje asi o 30% nižší energetický příjem, než kočky nekastrované. Závěrem všechny studie poukazují na to, že časné kastrace nesou mnohem více výhod, než rizik.

Bylo prokázáno, že časné kastrace:

nezpůsobují zakrnělý (ani „vyčouhlý“) růst kočky (University of Florida 1996).

nezpůsobuje zvýšení rizik spojených s anestezií, ani pooperační komplikace

(University of Texas studie z r. 1997 a 2000).

nezpůsobuje vážné problémy v chování  koček  

(univerzitní studie z Cornell 2004, a Mercer University 2001).

nepřispívá k rizikům onemocnění močových cest

(University of Minnesota 1996, University of Texas 2000).

nezpůsobuje obezitu

(University of Minnesota 1996).

Protože koťata mají zvláštní potřeby v porovnání s dospělými, musí být dodrženy určité pokyny. Tito mladí pacienti by měli mít kompletní vyšetření před operací, být očkování a odčervení a zbavení vnějších parazitů. Koťata musí být dobře zvážena a dávka anestetik pečlivě vypočítána. Protože mladí pacienti ještě nemají dostatek podkožního tuku a aby se předešlo hypotermii (podchlazení), měla by operace být prováděna v teple, na teplé podložce a ne pouze na kovovém stole.

Nedoporučuje se, aby koťatům do čtyř až šesti měsíců byla odebrána strava dlouho před operací, obvykle stačí dvě až čtyři hodiny. To zabrání rizikovému snížení hladiny krevního cukru - hypoglykémie. Ze stejného důvodu se doporučuje podat malou dávku krmení do hodiny po probrání z anestezie. Veterináři, kteří provádějí tyto rané kastrace potvrzují, že operace je kratší a jednodušší, než u starší kočky.

Velké plus spatřuji také v tom, že také někteří výrobci kočičích krmiv již uvedli na trh řadu pro časně kastrovaná koťata.

Zvěřejněno s laskavým souhlasem paní Radky Vacíkové.

Zdroj:

https://www.winnfelinehealth.org/Pages/Early_Age_Spay_Neuter.pdf

(www.cfhs.ca) American Humane Association

(www.americanhumane.org) a Winn Feline Foundation

Organizace podporující časné kastrace:

• Americká veterinární komora            • Evropská společnost kočičí medicíny

• Kanadská veterinární komora            • Feline Advisory Bureau (Velká Británie)

• Winn Feline Foundation                     • Britská Veterinární komora pro malá zvířata