Bílá skvrnitost

 

BÍLÁ SKVRNITOST je nejčastější, a navíc to s ní není tak komplikované, jako s ALBINISMEM, a poměrně všechno je o ní dobře známo.
Bílá skvrnitost je vlastnost DOMINANTNÍ (to znamená, že stačí jedna informace ANO, aby se vlastnost projevila). Je ovšem dominantní NEÚPLNĚ, to znamená, že pokud jsou obě informace ANO, projeví se hodně, pokud nese kočka pro skvrnitost jedno ANO a jedno NE, projeví se vlastnost o něco méně. (Pokud zdědila kočka po matce i otci NE, BÍLÁ SKVRNITOST se, samozřejmě, neprojeví vůbec.)
Jsou různé stupně, v jakých se může tato vlastnost projevit. Čím víc se projeví, tím víc má kočka na sobě bílé barvy.
Asi nejvíc jí má v případě zbarvení VAN (podle tureckého jezera VAN, kde žijí kočky, které se rády koupají ve vodě, mají v létě krátkou, v zimě dlouhou srst a říká se jim TURECKÁ KOČKA VAN). Tyto kočky jsou skoro celé bílé, mají jen jednu barevnou skvrnu na čele (místní muslimové věří, že je to otisk Prorokova palce) a barevný ocas, někdy jen jeho špičku.
Potom následují barevné varianty mezi chovateli výstavních koček nazývané HARLEKÝN a BICOLOR. Harlekýn má velkou barevnou skvrnu na temeni hlavy a další skvrnu, navazující na barevný ocas, na zádech, Bicolor má barevné srsti ještě o něco víc.
Potom jsou tu kočky s bílými ODZNAKY. To znamená jednotlivé bílé skvrny v barevné srsti.

 

Všeobecně se u koček s kombinací bílé a nějaké jiné barvy barevná srst nachází, pokud je v menšině, hlavně na hlavě, hřbetě a ocasu, zatímco bílá na obličeji, krku, břiše a tlapkách.
Když se podíváme na to, jak se BÍLÁ SKVRNITOST dědí, vidíme, že koťata kočky, která bílé skvrny nemá, po ní nemohou zdědit informaci ANO. Takže kocour a kočka, kteří jsou oba bez bílých skvrn (nesou informace NE+NE), budou mít všechna koťata také bez bílých skvrn.
Kočka (nebo kocour), která má pro SKVRNITOST dvě ANO (má v srsti hodně bílé barvy), bude mít skvrnitá všechna koťata, na kocourovi (nebo kočce), se kterým je bude mít, pak záleží, kolik budou mít koťata bílé a kolik barevné srsti. Pokud po něm zdědí ANO, budou mít víc bílé, pokud NE, více barevné srsti.

Kočka (nebo kocour), který nese informaci ANO+NE (má většinou o něco víc barevné srsti než bílé), může mít koťata jednobarevná, nebo s bílými skvrnami (a to jak s větším množstvím bílé, tak i s větším množstvím barevné srsti). Záleží na tom, s jakým kocourem (kočkou) koťata má. Pokud kotě zdědí od matky i otce ANO, budou mít koťata hodně bílé srsti. Pokud od matky ANO a od otce NE nebo od matky NE a od otce ANO, budou koťata barevná s bílými skvrnami. Pokud zdědí od matky i otce NE, budou zcela bez bílé barvy.

                                                                                                                                                    Pavla Y. Zandlová