Jak vybrat koťátko

Pokud jste se již rozhodli, že právě sphynxík bude novým členem vaší rodiny, čeká vás úkol nejtěžší - vybrat chovatelskou stanici, chovatele - budoucího přítele a rádce. Koupí sphynxíka by tato vazba měla vzniknout a měla by vám ulehčit situace, ve kterých si nebudete vědět rady.

Nejsnadněji se ke sphynxímu kamarádovi dostanete přes Svaz chovatelů koček (SCHK), kde působí poradci chovu. Kontakt na hlavního poradce a na další pro kategorii IV., do které jsou sphynxové začleněni, najdete na této stránce. Poradci vám doporučí chovatelské stanice, s nimiž nebyl v minulosti žádný problém, které mají      v povědomí jako vhodné právě pro pořízení kotěte. Můžete se však na ně obrátit i ve věci uchovnění a výstav.

Každé koťátko by mělo odcházet z domova ve věku minimálně 12 týdnů, v dobrém zdravotním stavu, plně vakcinované a odčervené, v ideálním případě označeno mikročipem. Kotě může být také již kastrované.

Další cestou bývá doporučení od někoho, kdo ve vašem okolí již sphynxe má. Můžete se na něj obrátit s dotazem na zkušenosti s chovatelskou stanicí.

V neposlední řadě je možné kotě najít na různých inzertních serverech, kde ale vyvstává řada úskalí, např. podvodné nabídky nebo inzeráty překupníků. A tak nejjistějším způsobem k ověření inzerátu je domluvit se na osobní návštěvě přímo v chovatelské stanici.

Kotě bez PP?

Oč se jedná? Je to koťátko bez průkazu původu, což znamená, že nemá rodný list. Průkaz původu vás nezavazuje k účasti na výstavách, jak se široká veřejnost domnívá, a z tohoto důvodu ho nevyžaduje.  Informuje vás v jaké chovatelské stanici se koťátko narodilo, datum narození, kdo jsou rodiče a předci, popřípadě kolik mělo sourozenců.Průkaz původu značí, že si pořizujete kamaráda daného plemene, totožného standardu a povahových rysů. V neposlední řadě pořízením kotěte s průkazem původu podpoříte chovatele v jeho práci, v dalším šlechtění, které není jednoduché a je mnohdy finančně velice nákladné. V neregistrovaném chovu (bez PP) není žádný cíl, který by byl ku prospěchu plemene. Jde jen o množení holých koťat bez znalosti úskalí pro plemeno i většinou o týrání (odběr koťat v dřívejším věku, nekontrolované množství vrhů, šíření nemocí, nedostatečná výživa koček, neočkování, příbuzenské páření), kočky bývají agresivní a některé díky špatné socializaci končívají na ulici nebo v útulku. Také se vám může stát, že z holého koťátka vyroste typem obyčejná kočka či může osrstit.

Nina Houfková, Poradce chovu pro plemeno Kanadský sphynx

editor Mgr.Jitka Godárová, ChS Kajigo*Cz

Lena Venclíková -HPCH

venclikova@seznam.cz

tel.:773/999 352

Houfková Nina

Poradce chovu pro plemeno

Kanadský sphynx

dextersphynx@seznam.cz

Mahelková Květa

kmah@volny.cz

Pánek Jaroslav

ja.pan@seznam.cz

Němcová Berta

berta.nemcova@seznam.cz

Urban Martin

viridian@email.cz