Zdravotní péče

Akné

Občasný problém u  sphynx najdeme na bradě, spodním rtu, ocase, krátce či chronicky bez ohledu na stáří a pohlaví. Malé červené pupínky,stroupky či vřídky, kůže může být zesílená a bolestivá. Mnohdy jsou účinná homeopatika, ale vždy je nutná konzultace se zvěrolékařem. Léčba koček je často podobná jako léčba u lidí (stejně úspěšná či neúspěšná), ale není vhodné používat stejných preparátů, protože v mnohých jsou obsaženy např. salicyláty, které jsou pro kočky toxické.

Zuby

Parodontální onemocnění (parodontitis) je zánětlivé onemocnění postihující dáseň (gingivu), spojovací výstelku, alveolární výběžek čelistní kosti, periodontální vazy (ozubici) a zubní cement. Podstatou vzniku parodontitis je porušení rovnováhy mezi bakteriemi a imunitním systémem v oblasti spojení zubu s dásní, tedy průnik bakteriální flory ze zubního plaku do tkáně gingivy a hlouběji ke kořeni zubu.

Zubní plak je vrstva proteinů a organických látek (biofilm) usazujících se na povrchu zubu. Do těchto vrstev se uchycují bakterie přítomné v dutině ústní. Pokud není tento měkký plak pravidelně odstraňován čištěním zubů, dochází k jeho mineralizaci a vzniká zubní kámen. Ten již nelze z povrchu zubu jednoduše odstranit. Plak je v určité míře na povrchu zubu přítomen neustále, vznik a šíření zánětu závisí také na imunitní odezvě organizmu. V důsledku kumulace zubního plaku a kamene je omezena samočistící schopnost zubu, přichycují se na jeho povrchu další zbytky potravy, které bakterie rozkládají, a uvolňuje se tak intenzivní pach sirnatých sloučenin.

Naproti tomu zubní kaz je onemocnění tvrdých tkání zubu. Vzniká jako multifaktoriální onemocnění vlivem působení bakteriální mikroflory. Kvůli kyselým bakteriálním metabolitům dochází k postupnému rozpadu tvrdých zubních tkání a vytváří se kazivé ložisko. Dentin v tomto ložisku je změklý a hnědě zbarvený. Barva a tvrdost kazivého ložiska závisí na rychlosti jeho vývoje. Akutní kazy (vývoj několik týdnů) jsou světlé a měkké, čím je kaz chroničtější, tím je tmavší a tvrdší. Tvorba zubního kazu se může i na čas zastavit, případně zmineralizovat. Toto ložisko je pak černé a při vyšetření zubní sondou tvrdé. Pokud však zubní kaz dosáhne do dřeňové dutiny, dochází k její infekci, zánětu (pulpitidě) a devitalizaci zubu. V případě postupu infekce přes apex kořene zubu dochází k zánětu okolí zubu (parodontitidě).