O zesvětlení

Zesvětlení je vlastnost, která, podle toho, nakolik a jakým způsobem se projeví, potlačuje tvorbu barviva v srsti kočky, a také v jejích očích. Je známo pět různých informací, které může kočka pro zesvětlení nést (samozřejmě z těchto informací může nést vždy jen dvě najednou). V pořadí od nejsilnější k nejslabší (silnější je vždy ta informace, podle které se vlastnost projeví, má-li kočka dvě různé informace) jsou to tyto informace: NE, ANO-barmské zesvětlení, ANO-siamské zesvětlení, ANO-téměř albinismus, ANO-albinismus.

Celkově můžeme říci, že čím blíž k ANO-albinismus, tím méně barviva se vytváří. V případě albinismu se už nevytváří vůbec žádné.

Zesvětlení je recesivní vlastnost. To znamená, že pokud nese kočka alespoň jedno NE, tak se zesvětlení neprojeví a kočka má plné zbarvení (černá, čokoládová, skořicová, lila, plavá, červená a krémová, nebo jejich obměny v případě projevení mourovatosti, skvrnitosti, nebo stříbřitosti.

U barmského a siamského zesvětlení se zesvětlení barvy projevuje nejméně na koncových částech těla, tedy nejtmavší jsou čumáček, tlapky a ocas. Barmské zesvětlení způsobuje celkem slabé zesvětlení (většinou zelené, nanejvýš žlutozelené oči, ale ne tmavší), z černé barvy se stává v nejsvětlejčím místě černohnědá, ostatní barvy jsou zesvětleny podobně. Barmské zesvětlení (ANO-barmské+ANO-barmské) je samozřejmě pojmenováno podle barmských koček, které mají tuto formu zesvětlení.

(ANO-siamské+ANO-siamské) Siamské zesvětlení se někdy nazývá akromelanismus. Kočky, které mají tuto vlastnost, mají výrazně tmavší koncové části těla, to znamená, že zesvětlení většiny těla je už dost silné, a modré oči. Siamské zesvětlení nemají jenom siamské kočky. Známé jsou kočky ragdoll (vypadají jako něco mezi perskou a siamskou kočkou), oblíbené jsou také bengálské kočky (s mourováním v podobě tečkování nebo někdy i mramorování). Dohromady se kočkám, které mají siamské zesvětlení, říká kočky s odznaky (odznaky jsou ta tmavší místa na koncích těla).

Pokud kočka zdědí jednu informaci ANO-barmské a jednu ANO-siamské, výsledné zbarvení je něco mezi (svým potomkům ovšem může předat informaci buď pro barmské, nebo pro siamské zesvětlení). Takové kočky pak mají modrozelené oči a kontrast mezi barvou odznaků a těla je větší než u barmských, ale menší než u siamských koček. Tahle vlastnost je typická pro tonkiské kočky, které byly někdy před třiceti lety vyšlechtěny křížením barmských a siamských koček. Předpisové zbarvení tonkiských koček má samozřejmě jen přibližně polovina koťat dvou tonkiských koček - čtvrtina totiž získá barmské a čtvrtina siamské zesvětlení. Pozor, neznamená to, že by tonkiská kočka s tonkiským kocourem měli barmská a siamská koťata - jsou to tonkiská koťata, ale ne v předpisové barvě. Jejich potomci pak, samozřejmě, budou předpisovou barvu mít.

Na barmském, siamském i tonkiském zesvětlení je zvláštní jedna věc. Čím vyšší je teplota, tím méně pigmentu se vytváří. Je to způsobeno tím, že pro vznik barviva (eumelaninu nebo zrzavého pheomelaninu) je potřeba enzym nazývaný tyrozináza. Ta se teplem rozkládá. Zesvětlení funguje u koček tak, že omezuje výrobu tyrozinázy v těle. Zatímco u koček bez zesvětlení je v těle tyrozinázy tolik, že když se jí teplem trochu odbourá, nic se nestane, u koček se zesvětlením (a samozřejmě čím výraznější zesvětlení, tím více) se takový úbytek už výrazně projeví. Stačí, aby si třeba kočka poranila tlapku, veterinář jí okolí rány oholí a ránu sešije a zakryje obvazem. Když se pak obvaz sundá, bývá vidět, jak jsou dorůstající chlupy světlejší - jednak zvýšená teplota od zranění, jednak obvaz, pod nímž se kůže méně ochlazuje, způsobily, že se v tlace rozložila tyrozináza a srst zůstala téměř bez pigmentu, který se proto nemohl vyrobit. Někdy dokonce stačí, aby kočka měla z nějakého důvodu trvale třeba jen o půl stupně zvýšenou teplotu, a je potom o hodně světlejší, než by tomu bylo jinak.

                                                                                                                                                Pavla Y. Zandlová